Чи може ТрО виписувати повістки на блокпостах?

Гіпотетично, військові ТрО мають право вручати повістки, зокрема на блокпостах, пояснює Андрій Новак.

Повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування і соціальної підтримки.

Документ можуть передати поліції, військовим, роботодавцю тощо, а вони вже вручать її вам.

Однак якщо у представника ТрО чи іншої особи є пусті бланки з підписом начальника військкомату та печаткою, і він просто заповнює їх сам – це порушення.

“Були випадки, коли на блокпостах або в готелях представники ТрО виписували переселенцям повістки “на колінці”. Це є порушенням і зазвичай ці повістки не мали юридичної сили, оскільки були заповнені з численними порушенням”, – каже юрист.

 

 Що робити, якщо ви отримали повістку на блокпості? 

Якщо вам виписали повістку на блокпості та ви за неї розписалися, обов’язково потрібно прийти до військкомату (ТЦКСП).

Повістку також можна оскаржувати, якщо для цього є підстави, каже Андрій Новак. Звертатися зі скаргою можна у свій військкомат, Міністерство оборони або Національну поліцію.

“Також можна підписати повістку, але можна зазначати, що вона складена з порушеннями. Там немає поля для цього – можна зробити напис на вільному місці, поставивши дату і підпис.

Вказати, що є факти підробки документа, тому що повістку заповнює неуповноважена особа”, – каже Андрій Новак.

 

Однак якщо повістку все-таки вручили, це вже є підтверджений юридичний факт. Тому, поки йде судове оскарження цього юридичного факту, людину можуть притягнути до відповідальності, пояснює юрист.

Якщо людину викликали, але вона не прийшла (навіть якщо триває процес оскарження), місцеві ТЦКСП можуть трактувати це як ухилення від мобілізації, що тягне за собою кримінальну відповідальність.

За ухилення від військової служби при мобілізації в умовах війни передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, наголошує Асоціація правників України.

У крайньому разі ви можете відмовитися від повістки у присутності свідків, зокрема, якщо вона заповнена з численними помилками.

Складений акт про відмову від отримання повістки передадуть до центру комплектування, а також можуть направити до поліції.

Якщо підстав для відмови не виявлять, це також можуть трактувати як ухилення від мобілізації на військову службу.