Мобілізація 2022 кого не можуть мобілізувати? які є повістки і де їх вручають? частина 1

24 лютого Володимир Зеленський постановив оголосити і провести загальну мобілізацію в Україні.Нещодавно Верховна Рада продовжила строк воєнного стану і загальної мобілізації до 23 серпня.”Українська правда. Життя” розібралася, що передбачає загальна мобілізація та знайшла відповіді на поширені запитання про призов до війська.

З матеріалу ви дізнаєтеся:

 • кого можуть мобілізувати в Україні;
 • хто не підлягає призову;
 • де і як вам можуть вручити повістку.

Розібратися в цій темі нам допомогли:

 • адвокат юридичної компанії “Міллер” Андрій Новак;
 • роз’яснення заступниці Міністра оборони Ганни Маляр;
 • сайт Міноборони; матеріали Асоціації правників України. та сайту “ЛІГА: Закон”

адвокат юридичної компанії “Міллер” Андрій Новак; роз’яснення заступниці Міністра оборони Ганни Маляр; сайт Міноборони; матеріали Асоціації правників України. та сайту “ЛІГА: Закон”

15 березня розпочалася “друга хвиля” мобілізації – призов резервістів, які не потрапили до першої хвилі, та військових, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.

23 травня Рада продовжила термін загальної мобілізації ще на 3 місяці. Однак це ще не означає перехід до третьої хвилі, пояснює юрист фірми “Міллер” Андрій Новак.

 

“Про третю хвилю буде окреме рішення Генштабу. Залежно від потреби доукомплектування або комплектації нових частин будуть мобілізувати, як і зараз. Ніяких особливих змін не буде”, – додає юрист.

Однак “хвилі” мобілізації – це умовний поділ, який позначає, які категорії людей перебувають у пріоритеті на призов, пояснює Андрій Новак.

Наразі пріоритет надається резервістам другої черги і людям з бойовим досвідом, та це не означає, що мобілізують лише їх.

“Є одна хвиля з різними періодами: в якийсь призивали більше, в якийсь менше, в якийсь була пауза. Документально хвиль мобілізації не визначено”, –  пояснює начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

Тобто мобілізувати можуть усіх військовозобов’язаних, але пріоритет надається людям з бойовим досвідом.

Водночас людина може долучитись до оборони держави добровільно, каже Андрій Новак.

Жінки, які перебувають на обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, також можуть бути мобілізовані.

“Наразі такої необхідності немає, але в окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними для Збройних Сил України та інших складових сил оборони військовими спеціальностями”, пояснює Ганна Маляр.

Зокрема, йдеться про медичні, підводно-технічні спеціальності, спеціальності зв’язку, обчислювальної техніки, радіоелектроніки, оптичних і звукометричних засобів вимірювання та метеорології, картографії, топогеодезії, фотограмметрії, геоінформаційних технологій і систем, аерофотослужби, кінорадіомеханіки, поліграфії, бойових машин і бронетранспортерів,  харчової промисловості, фінансово-економічної діяльності тощо.

Які можуть бути повістки?

У будь-якій повістці мають бути вказані:

 • ваші ПІБ, рік народження та адреса;
 • місце роботи;
 • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
 • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
 • уточнення щодо необхідних документів;
 • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦКСП.

Якщо ви отримали повістку, то це не означає, що вас відправлять у зону бойових дій.

Варто розрізняти різні повістки – їхні типи мають бути вказані.

Повістка для уточнення даних

Ці повістки вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.

“Найчастіше люди не оновлюють інформацію про інвалідність, чи якщо хтось із близьких зник або загинув в АТО. Тому є така повістка для уточнення інформації”, – пояснює юрист.

Повістка на проходження військово-лікарської комісії

Ця повістка за підписом військового комісара зобов’язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного.

Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

Повістка-призов на строкову службу

Ця повістка передбачає призов на строкову службу в армії.

Неявка без поважних причин означає ухилення і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу.

Утім, цьогоріч такі повістки не видають, адже весняний призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань НЕ проводиться через загальну мобілізацію.

Мобілізаційне розпорядження

Ця повістка вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Де і як вам можуть вручити повістку?

Повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування, а от вручити її можуть: 

 • співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
 • представники органів місцевого самоврядування;
 • керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
 • керівники навчальних закладів;
 • поліціянти тощо.

Щодо місця отримання повісток законодавчих вимог немає.

Повістки можуть видавати у громадських закладах, на робочих місцях, на блокпостах, у будинках тощо.

Однак повістка обов’язково має бути вручена особисто і підписана тим, хто її отримує.

Якщо людина відмовляється підписувати повістку, то відповідальна особа має скласти акт про відмову від отримання повістки і направити його до військкомату.

В умовах війни військкомат також може звернутися до військовозобов’язаних по телефону – і вони мають прийти до ТЦКСП у вказаний час.

Утім, вас не мають право доставляти до центру силою. Якщо вас намагаються затримати або відвезти кудись примусово, варто викликати поліцію, навіть якщо представників ТЦКСП уже супроводжують правоохоронці. 

“Необхідно викликати поліцію, щоб зафіксували ваш виклик і за необхідності можна було оскаржувати дії військкомату”, – пояснює Андрій Новак.