Аналіз: вимагаючи екстрадиції імовірних членів РПК, президент Туреччини міг би мати одне око на виборах

Після початкових коливань щодо серйозності заперечень Туреччини, її президент Реджеп Тайіп Ердоган подвоїв свою погрозу накласти вето на заявки Фінляндії та Швеції про членство в НАТО, заявивши, що жодна з країн не має сенсу посилати делегації до Анкари, щоб переконати його в іншому. . У середу він також розширив свої вимоги з двох, які він окреслив у понеділок, до 10, що призвело до заяв, що він використовує шантаж. На своїй прес-конференції в понеділок він висунув дві ключові вимоги: щоб Фінляндія та Швеція припинили свою передбачувану підтримку Курдської робочої партії (PKK), яку Туреччина вважає терористичною організацією, і щоб вони скасували заборону на експорт зброї, введену в Жовтень 2019 року після турецького вторгнення на півночі Сирії.

Ніхто не сумнівається, що втручання Ердогана може заплутати НАТО у вузли на місяці. Тепер завдання дипломатів альянсу — встановити серйозність Ердогана і ціну, яку доведеться заплатити, щоб змусити його відступити, і запобігти повномасштабній кризі НАТО. Міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде спочатку сподівалася, що щось загубилося в перекладі після того, як її процитували в турецькій пресі про те, що турки вважають усіх курдів терористами. Лінде сказала в неділю, що ніколи не робила таких зауважень, ніколи не зустрічалася з РПК і не буде цього робити. Вона була обережно оптимістично налаштована на те, що будь-яке непорозуміння може бути прояснено, але до середи стало ясно, що її запевнення не відповідають вимогам Ердогана.

Скандинавський політичний клас спочатку скептично ставився до серйозності Ердогана. Президент Фінляндії Саулі Нііністе сказав, що розмовляв з Ердоганом місяць тому, і жодна з його поточних проблем не була озвучена. Також повідомлялося, що посол Туреччини в НАТО Басат Озтюрк не розсилав ракети раннього попередження. Але ця оцінка змінюється. Заступник директора аналітичного центру «Русі» Джонатан Еял сказав, що Ердоган «живе на межі та діє на межі». Еяль додав: «Багато з його вимог щодо РПК є частиною знайомої турецької мелодії. Але він має внутрішні причини протистояти Америці. Економіка в уламках, а його популярність завжди низька». З інфляцією на рівні 66,9% і перед виборами наступного літа, немає ніякої шкоди для стимулювання голосування націоналістів, але це не означає, що скарги Ердогана є повністю синтетичними.

У понеділок міністерство юстиції Туреччини визначило шістьох імовірних членів РПК, яких вона прагне екстрадувати з Фінляндії, і 11 зі Швеції. Додайте людей, яких Туреччина звинувачує в підтримці священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, якого Анкара звинувачує в організації спроби державного перевороту 2016 року, і Туреччина хоче, щоб 12 людей повернули з Фінляндії і 21 – зі Швеції. Реклама Північні дипломати кажуть, що цей список востаннє представлений у 2017 році і останніми роками не був предметом турецького лобіювання. Турецькі ЗМІ повідомили про інші приклади «м’якого» шведського ставлення до тероризму, включаючи докази того, що сирійське відділення РПК проводило зустрічі в Стокгольмі, організовані шведським міністерством закордонних справ та Міжнародним центром Олофа Пальме, фінансованим аналітичним центром. шведськими профспілками.

Туреччина також каже, що в 2019 році прихильники РПК провели акцію протесту в торговому центрі на підтримку ув’язненого лідера Абдулли Оджалана, а шведські сили безпеки не зробили нічого, щоб завадити їм нести «прапор» РПК і фотографії Оджалана. Еяль сказав, що скандинавським країнам буде важко вклонитися перед цими скаргами. Реджеп Таїп Ердоган з журналістами Ердоган: Туреччина «не позитивно» щодо вступу Швеції та Фінляндії до НАТО Детальніше «Жодна з країн не може… змінити своє внутрішнє законодавство про свободу зібрань», – сказав він. «У Швеції, зокрема, є активна курдська громада, яка має політичну підтримку. Цей епізод нагадує 2009 рік, коли Ердоган заявив, що не дозволить призначити Андерса Расмуссена генеральним секретарем НАТО, якщо Данія не закриє курдський телеканал. Розмуссен був призначений, але через рік телестанцію закрили». Цього разу може відбутися подібна відкладена закулісна угода. Жодна з країн не може просто зруйнувати власні внутрішні системи притулку, а Швеція каже, що не веде незалежні списки терористів, відмінні від тих, які складені на рівні ЄС. Еяль стверджує, що метою Ердогана так само ймовірно будуть США, як і Фінляндія та Швеція. Придбання Туреччиною в 2017 році російської системи протиракетної оборони С-400 перетворило її на ізгоя в США і призвело до того, що Анкара була виключена з програми винищувачів-невидимок F-35.

Нещодавні чутки, спростовані Москвою, про те, що Володимир Путін може відвідати Анкару найближчим часом, ймовірно, були ще одним сигналом з Анкари, що у неї є карти. Але саме ця подвійна гра викликає розчарування багатьох інших держав НАТО у зв’язку з досягненням Ердогана на межі. … ми маємо попросити про невелику послугу. Мільйони людей щодня звертаються до Guardian за відкритими, незалежними та якісними новинами, а тепер читачі у 180 країнах світу підтримують нас фінансово. Ми віримо, що кожен заслуговує на доступ до інформації, яка ґрунтується на науці й правді, а також аналіз, що ґрунтується на авторитеті та чесності. Тому ми зробили інший вибір: щоб наші звіти були відкритими для всіх читачів, незалежно від того, де вони живуть і скільки можуть дозволити собі платити. Це означає, що більше людей можуть бути краще поінформованими, об’єднаними та надихнутими на значущі дії.